Hudební obor

Úvodní strana / Hudební obor

ROZVRH HN A PHV 2017/2018

V hudebním oboru nabízíme výuku hry na dechové, smyčcové, strunné, klávesové a bící nástroje, solového a sborového zpěvu a hudební teorie.

Předpoklady pro přípravné studium v hudebním oboru
od 5 let):

Zazpívat samostatně písničku, nejlépe lidovou, bez doprovodu v hlasové poloze dítěte.

Transpozice do jiné tóniny - zjištění hlasového rozsahu.

Zopakování předehraného a předzpívaného tónu v hlasovém rozsahu dítěte.

Zopakovat jednoduchý melodický motiv v hlasovém rozsahu dítěte.

Zopakovat jednoduchý rytmický model ve 2 a 3 dobém taktu v rozsahu 2 až 4 taktů.

U mimořádně šikovných dětí využít v rytmických modelech tečkovaný rytmus, synkopu a triolu, poznávání vyššího a nižšího tónu z harmonicky zahraného dvojzvuku, event. poznat sluchem počet (2 - 3) zahraných tónů harmonicky.

Dechový orchestr ZUŠ Kolín

byl založen v roce 1962 Richardem Poletínem. Orchestr získal první místo v národní soutěži ZUŠ v roce 1995 a v roce 1998 a 2000 druhé místo ve své kategorii. V roce 2003 získal zlaté pásmo v Ostravské mezinárodní soutěži velkých dechových orchestrů a v roce 2004 v Litvínově 1.místo v soutěži DO ZUŠ. V roce 2005 obsadil orchestr 3.místo v soutěži Kmochova Kolína Evropa hraje Kmocha. Absolvoval několik zahraničních zájezdů - Dánsko, Německo, Belgie, Luxemburg, Polsko. Tradiční spoluprací byly letní muzikantské dílny s orchestry z Německa.
V roce 2004 nahrál své CD. Spolupracovala s ním skupina mažoretek Srdíčko pod vedením Jarmily Pavlíčkové (vítěz národní soutěže mažoretek a mistr Evropy).

V září 2007 odešel po řadě úspěšných let z funkce dirigenta pan Josef Šťastný a z funkce organizační vedoucí paní učitelka Jana Blažková. Svoji činnost v orchestru ukončila z věkových důvodů také většina klíčových hračů souboru. Novým dirigentem se stal pan Jiří Vojtěch a soubor byl postupně doplňován mladými hráči z řad žáků školy. Již v červnu 2008 vystoupil obnovený Dechový orchestr ZUŠ Kolín na festivalu Kmochův Kolín 2008.

Od roku 2009 spolupracuje s orchestrem také druhý dirigent, pan Lukáš Bořek.

V roce 2010 se orchestr zúčastnil soutěže dech. orchestrů ZUŠ jako jediný ve Středočesském kraji a postoupil do ústředního kola národní soutěže. Zde pak v květnu téhož roku v moravských Letovicích získak bronzové pásmo.

V září 2011 se orchestr zúčastnil jubilejního padesátého ročníku hudebního festivalu "Euro muzik tage Bösl" v Německu. V silné mezinárodní konkurenci zde získal s minimálním bodovým odstupem pohár za čtvrté místo.

tuba 01

Smyčcový orchestr Archi,

jehož repertoár je velmi široký, dosáhl již několik výrazných úspěchů v soutěžích. V celostátní soutěži ZUŠ smyčcových orchestrů obsadil Archi v roce 2006  třetí místo a v roce 2009 druhé místo. Má za sebou mnoho vystoupení v Kolíně i v okolí, a také zahraniční zájezd do SRN a na Slovensko. Začátkem května pořádají přehlídky smyčcových orchestrů v  Kolínské Synagoze.
Orchestr je složen z nejlepších žáků a absolventů školy z Kolína a okolí. V jeho čele stojí pan Jiří Čmugr, který dříve působil jako violoncellista v Pražském komorním orchestru bez dirigenta.

Nejvýraznějším úspěchem již desetiletého působení tohoto souboru je získání první ceny na prestižním Mezinárodním hudebním festivalu mládeže v Neerpeltu v Belgii v květnu 2009.

archi 02

Dětský pěvecký sbor Boni bambini

vznikl v září školního roku 1988 - 89 jako Dětský pěvecký sbor města Kolína. V jeho čele stáli Jiří Trojan a Jana Blažková. Od roku 1991 je sbor Boni bambini sborem ZUŠ Fr. Kmocha v Kolíně a v roce 2007 vystřídala ve vedení sboru Janu Blažkovou Věra Buřilová.

Boni bambini vystupuje při různých příležitostech a spolupracuje s různými hudebními soubory (ARCHI, MhFK Kolín, VDO Kolín,...).

bonibambini a j. ledecký

Společné vystoupení Boni bambini s Jankem Ledeckým v kolínském divadle v prosinci 2009.

Galerie v zahradě odkaz

galerie odkaz

16.3.2017
Klavírní soutěž ZUŠ
Žáci naší školy postoupili do krajského kola.
13.2.2017
Výtvarný obor v Zásmukách
Klášterní labyrinty
17.1.2017
Co se děje v hudebním oboru školy
Ohlédnutí za loňským adventem
25.10.2016
aktivity výtvarného oboru
Žáci VO navštívili několik výstav.
2.6.2016
Lidice 2016
Mezinárodní dětská výtvarná výstava "Lidice 2016"
Archiv aktualit